Flere store endringer for alle bokføringspliktige (også ENK) i forslaget fra Finansdepartementet som ble lagt frem i mars.

(Publisert 19.05.2026)
Hvis forslaget blir vedtatt av Stortinget, er dette noen av de endringene næringsdrivende må forberede seg på:
Obligatorisk å sende e-faktura fra 2027
Krav om e-faktura mellom bokføringspliktige virksomheter allerede fra 1. januar 2027. Det blir obligatorisk å sende e-faktura hvis den du sender fakturaen til kan motta e-faktura.
I 2030 må alle kunne motta e-faktura og bokføre digitalt
Fra 1. Januar 2030 vil det også bli innført plikt om digital bokføring dersom forslaget blir vedtatt. Bokføringspliktige må ta i bruk et elektronisk regnskapssystem som bl.a. mottar og behandler e-faktura automatisk.
Fremskynding av planene om digitalisering av næringslivet
Opprinnelig var det planlagt å innføre krav om sending av e-faktura først i 2028, men dette fremskyndes nå med et år.
«– Den digitale modenheten i norsk næringsliv er høy, og det er et bredt tilbud av digitale løsninger for fakturering og bokføring. Det gjør at vi kan innføre kravet om å sende e-faktura ett år tidligere enn planlagt, sier finansminister Jens Stoltenberg»
Unntak for de minste bedriftene
Det forslås av virksomheter som har mindre enn 50 000 kroner i årlig omsetning, og som ikke er regnskapspliktige eller plikt til å levere skattemelding for merverdiavgift skal kunne få unntak for kravet.
Kilde: Pressemelding om forslaget på Regjeringen.no fra 16.03.2026., Altinn – Lovforslag om e-fakturering i næringslivet.