Enkeltmannsforetak

Et velment råd om skatt og moms

I denne artikkelen skal vi se nærmere på en grunnleggende feil mange gjør, og som altfor ofte fører til at grundertilværelsen får en lite hyggelig utgang for de det gjelder.

Skatt og moms

Visste du at de fleste konkursene i Norge blir åpnet av skattemyndighetene? Som oftest er det skyldig skatt og moms som er årsaken.

For det er jo så lett å “låne” litt fra skatte- og momskontoen når den høye strømregninga eller sydenturen skal betales. Restskatten får jeg jo ikke før oktober neste år, og momsen skal ikke betales (såfremt du har kun et momsoppgjør i året) før mars. Det er jo et hav av tid å tjene tilbake de pengene!

Det er dog like mange regninger å betale neste måned, og fristelsen for å “låne” bare “litt til” blir for stor. Det er jo tross alt enda god tid…

Kjenner du deg igjen i dette? Om du gjør det bør du ta massive grep med det samme. Det er nemlig ikke så lett å komme ajour når du først ligger etter.

La oss ta et eksempel: Grunder Ole Olesen driver sitt eget lille bilverksted. Han driver helt for seg selv og har valgt enkeltpersonforetak som selskapsform. Siden dette er hans første år som næringsdrivende har han rapportert til skattemyndighetene at han tror overskuddet på driften i år ikke blir på mer enn 80 000,-. Kemneren i kommunen fastsetter forskuddskatten hans og sender ham en giro på 5000,- hver tredje måned.

Ting går imidlertid mye bedre enn Oles noe nøkterne spådommer. De første kundene er riktig fornøyd med arbeidet han har gjort på bilene deres, og ryktet sprer seg fort om at Oles Bilverksted er både bra og rimelig. Allerede i februar når han momsgrensa på 50 000,- kroner, og søker om å bli momsregistrert. Når året er omme viser det seg at han sitter igjen med et overskudd på 300 000,- kroner, og har drevet inn litt over 60 000,- i moms på vegne av staten.

Det er bare et lite problem… Ole har “lånt” kraftig av både skatt og moms hele året. Riktignok har han betalt inn 20 000,- i forskuddskatt, men utover dette står det igjen bare 60 000,- på skattekontoen. La oss for enkelhets skyld si at Ole må betale 100 000,- i skatt på de 300 000,- han hadde i overskudd fra året før. 100 000,- minus 20 000,- i innbetalt forskuddsskatt betyr at han betale 80 000,- i baksmell når skatteoppgjøret kommer i oktober.

De 60 000,- han hadde lagt av går til momsoppgjøret i mars. Han må derfor spare 80 000,- kroner på 10 måneder for å klare å betale. 80 000,- / 10 måneder = 8000,- kroner i måneden. Om han oppnår omtrent det samme overskuddet som året før må han i tillegg legge av penger til skatteoppgjøret neste år (for han har selvsagt lovt seg selv dyrt og hellig at dette ikke skal skje igjen). 100 000,- / 12 måneder = ca. 8333,- kroner. Av de 25 000,- Ole har i overskudd i måneden må han nå altså legge av 8000,- + 8333,- = 16 333,- til skatt. Han sitter da igjen med 8667,- kroner å leve for i måneden.

Ja, Ole kan definitivt klare å komme på rett kjøl igjen om han mobiliserer nok disiplin og ikke gjør samme feilen igjen. Men hva om han plutselig får et fall i inntekter? Klarer han å betale kemneren om han bare klarer å få et overskudd på 150 000,- året etter? Hva om det var høyere beløp det var snakk om? Fakta er at dette er et marerittscenario tusenvis av selvstendige næringsdrivende roter seg opp i hvert eneste år. Ta grep tidlig i grundertilværelsen og unngå at dette også blir din skjebne.

2 gode leveregler når det gjelder skatt og moms

1. Sett av nok penger til skatt fra dag 1 – Opprett helst en egen konto i nettbanken din til dette formålet. Det er mye bedre å sette av litt for mye enn litt for lite. Se på det overskytende beløpet som en fin måte å spare på.

2. Husk at merverdiavgift kun er en avgift du driver inn på vegne av staten Disse pengene har i realiteten aldri vært dine. Sett dem rett inn på en egen konto og glem at de noensinne har eksistert (før momsoppgjøret).

Hva med deg, er du ajour med skatt og moms så langt i år?

2 Kommentarer

  1. Frank sier:

    Desverre må jeg svare nei, men takk for denne artikkelen som minner meg om at jeg må fikse det snarest!!!

  2. Ole sier:

    Vet om mange som har havnet i denne knipa ja. Du kødder ikke med pengene til kemneren!

Legg igjen en kommentar